Articles Comments

Philly Archives » 2007 Print

2007 Print

BEST NEWS HEADLINE
1st place, Theresa Hegel, Doylestown Intelligencer
2d place, Philip E. Heron, Delaware County Daily Times
3d place, Dell Poncet, Philadelphia Business Journal

BEST FEATURES HEADLINE
1st place, Philip E. Heron, Delaware County Daily Times

BEST SPORTS HEADLINE
1st place, Craig Mysliwier, Gary Silvers and Kevin Cooney, Bucks County Courier Times

BEST PAGE DESIGN
1st place, Sara Green, Philadelphia Weekly
2d place, John Sherlock, Philadelphia Daily News
3d place, Steve Kelly, The Philadelphia Inquirer

BEST NEWS GRAPHIC
1st place, “The Color of Slots Money,” Eric Caldarale, Philadelphia BusinessJournal
2d place, “Lice,” Ben Marra, Bucks County Courier Times
3d place, “Peter the Great,” Mark Locher, Delaware County Daily Times

BEST NEWS PHOTO
1st place, “Grief March,” Stephen M. Falk, Philadelphia Daily News
2d place, tie, “Soldier’s Funeral,” Steve Gengler, Bucks County Courier Times, and “Clinging to “Dad,” Gian Luiso, Doylestown Intelligencer
3d place, “Amish School Shooting,” Tom Kelly IV, West Chester Daily Local News

BEST FEATURE PHOTO
1st place, “Kids, Guns and a Deadly Toll,” April Saul, The Philadelphia Inquirer
2d place, “Sands of Time,” Jeff Fusco, Philadelphia Weekly
3d place, “Doughnut Crime Scene,” Stephen M. Falk, Philadelphia Daily News

BEST SPORTS PHOTO
1st place, “Bobble,” Robert Gurecki, Delaware County Daily Times
2d place, “Stunned,” Kim Weimer, Bucks County Courier Times
3d place, “Thrill of Victory,” Eric Hartline, Delaware County Daily Times

ROBERT F. FLEISCHHAUER PORTRAIT AWARD
Jeff Fusco, Philadelphia Weekly

BEST SPORTS STORY, ABOVE 75,000 CIRCULATION
1st place, “When Fire Turns to Ice,” Staff, PhiladelphiaDaily News
2d place, “Name of the Game,” Paul Vigna and Dan Geringer, Philadelphia Daily News
3d place, “One for Dad,” Rich Hoffmann, Philadelphia Daily News

BEST SPORTS STORY, BELOW 75,000 CIRCULATION
1st place, “Keeping the Faith,” Kevin Cooney, Bucks County Courier Times
2d place, “Racing to Help Urban Kids,” John George, Philadelphia Business Journal
3d place, “Turf Wars: Real vs. Artificial,” Ed Kracz, Doylestown Intelligencer

BEST SPORTS COLUMN, ABOVE 75,000 CIRCULATION
1st place, Phil Sheridan, The Philadelphia Inquirer
2d place, Rich Hoffmann, Philadelphia Daily News
3d place, Dick Jerardi, Philadelphia Daily News

BEST SPORTS COLUMN, BELOW 75,000 CIRCULATION
1st place, Terry Toohey, Delaware County Daily Times
2d place, Neil Geoghegan, West Chester Daily Local News
3d place, Phil Gianficaro, Reading Eagle

BEST EDITORIAL
1st place, David Boyer, The Philadelphia Inquirer
2d place, Guy Petroziello, Bucks County Courier Times
3d place, Alan Kerr, Doylestown Intelligencer

BEST EDITORIAL COLUMN
1st place, Noel Weyrich, Philadelphia Magazine
2d place, Sandy Hingston, Philadelphia Magazine
3d place, Bernard Dagenais, Philadelphia Business Journal

BEST EDITORIAL CARTOON
1st place, Stuart Goldman, Jewish Exponent
2d place, Tony Auth, The Philadelphia Inquirer
3d place, Tom Stiglich, Northeast Times

BEST CRITICISM
1st place, Julia M. Klein, The Chronicle of Higher Education
2d place, Michael Elkin, Jewish Exponent
3d place, Carlin Romano, The Philadelphia Inquirer

BEST INVESTIGATIVE REPORTING
1st place, “A Flood of Trouble,” Diane Mastrull and Anthony R. Wood, The Philadelphia Inquirer
2d place, “Route 22,” Tim Darragh, Allentown Morning Call
3d place, “Paying for Protection,” Patrick Lester, Doylestown Intelligencer

BEST PUBLIC SERVICE
1st place, “Bury Your Mistakes,” Staff, The Philadelphia Inquirer
2d place, “A Culture of Cheating,” Melanie Burney, Dwight Ott, Frank Kummer and Monica Yant Kinney, The Philadephia Inquirer
3d place, “Kids@Risk: Cyber Dangers,” Rose Quinn, Kathleen Carey and Stephanie Whalen, Delaware County Daily Times

BEST LOCAL COLUMN
1st place, Brad Guigar, Philadelphia Daily News
2d place, Kia Gregory, Philadelphia Weekly
3d place, John Mullane, Bucks County Courier Times

BEST BUSINESS STORY
1st place, “Donations Tie Drug Firms and Nonprofits,” Thomas Ginsberg, The Philadelphia Inquirer
2d place, “Lehigh Valley Hospital,” Tim Darragh and Ann Wlazelek, Allentown Morning Call
3d place, “Super CEOs,” Jason McKee, Delaware County Daily Times

BEST HEALTH AND SCIENCE REPORTING
1st place, “See How She Runs,” Jo Ciavaglia, Bucks CountyCourier Times
2d place, “Probing a Mind for a Cure,” Stacey Burling, The Philadelphia Inquirer
3d place, “Cancer Quest,” Marie McCullough, The Philadelphia Inquirer

BEST POLITICAL REPORTING
1st  place, “Battle Royale with Wiz,” Gwen Shaffer, Philadelphia Weekly
2d place, “Seventh District Spotlight,” William Bender, Delaware County Daily Times
3d place, “Michael Nutter,” Catherine Lucey, Philadelphia Daily News

BEST MAGAZINE STORY
1st place, “The Raging Silence,” Matthew Teague, Philadelphia Magazine
2d place, “The Aftermath,” Matthew Teague, Philadelphia Magazine
3d place, “Doubts About Cassey,” Sam Kennedy, Allentown Morning Call

EXCELLENCE IN NON-DEADLINE WRITING, ABOVE 75,000 CIRCULATION
1st place, “Hidden Hands, Common Thread,” Kathleen Parrish, Allentown Morning Call
2d place, “Drugnet,” John Shiffman, The Philadelphia Inquirer
3d place, “Catholic Crossroads,” David O’Reilly, Andrew Maykuth and Jennifer Moroz, The Philadelphia Inquirer

EXCELLENCE IN NON-DEADLINE WRITING, 40,000 TO 75,000 CIRCULATION
1st place, “The State of Marriage,” Staff, Jewish Exponent
2d place, “The Mystery of Michener’s Origin,” Sarah Larson, Doylestown Intelligencer
3d place, “Guardian Angel,” Patti Mengers, Delaware County Daily Times

EXCELLENCE IN NON-DEADLINE WRITING, BELOW 40,000 CIRCULATION
1st place, “Young Guns Reloaded,” Andrew Cannarsa, Jennifer Miller and Jonathan Tuleya, West Chester Daily Local News
2d place, Athena Merritt, Philadelphia Business Journal
3d place, “Weathering the Storm,” Anne Pickering, West Chester Daily Local News

BEST DEADLINE OR SPOT NEWS STORY, ABOVE 75,000 CIRCULATION
1st place, “A World Apart, Shattered,” Staff, The Philadelphia Inquirer

BEST DEADLINE OR SPOT NEWS STORY, BELOW 75,000 CIRCULATION
1st place, “Tragedy Ends Flight Plans,” Randy Miller, Kevin Cooney and Mike Sielski,Bucks County Courier Times
2d place, “Feds Raid Homes,” William Bender, Delaware County Daily Times
3d place, Rose Quinn, Delaware County Daily Times

EXCELLENCE IN ONGOING NEWS COVERAGE, ABOVE 75,000 CIRCULATION
1st place, “Skerski Murder,” Staff, Philadelphia Daily News
2d place, “A Summer Under the Gun,” Robert Moran, The Philadelphia Inquirer
3d place, “Flood,” Staff, Allentown Morning Call

EXCELLENCE IN ONGOING NEWS COVERAGE, BELOW 75,000 CIRCULATION
1st place, “Amish School Shootings,” Andrew Cannarsa, West Chester Daily Local News
2d place, “Gambling Industry Coverage,” Staff, Philadelphia Business Journal
3d place, “Teens Die of Overdose,” John Anastasi and Marion Callahan,DoylestownIntelligencer

Comments are closed.